دسته: دسته‌بندی نشده

تور کویر مصر نوروز 98 را با اقامتگاه بی نظیر قلعه رود همراه باشید.

هزینه هر نفر به ازای 2 صبحانه + 1 ناهار + 1 شام : تنها 90 هزار تومان

اقامت در کویر و بازدید از جاذبه های بی بدیل آن و یک سفر خاطره انگیز و به یادماندنی را با ما تجربه کنید.

تور کویر مصر نوروز 98

خود پهنۀ بی‌انتهای کویر و تصویرِ سرخ‌گون تپه‌های تمام‌نشدنیِ شنی، برای عدۀ زیادی از مردم، جاذبه‌ای فراموش‌نشدنی‌ست؛ اما تصور کنید که در میان چنین جذابیتی، ناگاه با روستایی با نخلستان‌هایی بزرگ روبه‌رو شوید که مشتاقانه گردشگران را به خود می‌خوانَد. این همان روستای مصرِ شهرستانِ خور و بیابانک است؛ روستایی که شاید صد سال هم از قدمت آن نگذرد ولی وجود چاه‌آبی بسیار عمیق، آن را سرپا و سرزنده نگاه داشته است و باعث رشد درختان تنومندی چون درختان گز شده است. در این روستای ساکت و کوچک و جمع‌وجور، خانه‌هایی سنتی و قدیمی نیز وجود دارد که برای اسکان گردشگران بازسازی شده‌اند و ساعاتی آسودن در این خانه‌های قدیمی، خود یکی از تفریحات جذاب این بخش از شهرستان خور و بیابانک است. گذشته از این، امکان شترسواری و موتورسواریِ کویری (با استفاده از موتورهای موسوم به تریل یا پرشی)، و نیز عکاسی بر پهنۀ بی‌مانندِ کویر، و همین‌طور وجود نیزاری بسیار جذاب در پنج کیلومتریِ روستا که می‌توان پیاده تا آنجا رفت و از عجایبِ کویر متحیر شد، از جذابیت‌هایی است که برای سفر به این روستای کویری، تردیدی در دل مسافران باقی نمی‌گذارد. اما تمام این جذابیت‌ها در مقابل شبِ جادوییِ کویر رنگ می‌بازد. کمی از اذان مغرب گذشته، تازه جادوی کویر آغاز می‌شود و آسمان صاف، که شهری‌ها به سبب وجود نورهای فراوان مصنوعی از آن بی‌بهره‌اند، با درخششِ پُر از چشمکِ هزاران هزار ستارۀ ریز و درشت، ستاره‌هایی که تصویر میلیون‌ها سال پیشِ خود را از دل پهناور کهکشان‌ها به زمین ما می‌تابانند، سرتاپای مسافرانِ مشتاق را غرق تحیر می‌کند. کیست که به دیدن چنین مناظری علاقمند نباشد و در صورتِ یک بار تجربه کردنش، دلش هوسِ دیدنِ هزار بارۀ آن را نکند؟


  • Posted by : admin
  • مارس 19, 2019

اقامتگاه بومگردی در خور بیابانک

اقامتگاه بومگردی در خور بیابانک

قلعه رود توصیه اول گردشگران برای اقامت ارزان و اجاره روزانه اقامتگاه بوم گردی در شهر خور و بیابانک در استان اصفهان است. با ما از سفر خود لذت ببرید.

اقامتگاه بومگردی در خور بیابانک
اقامتگاه بومگردی در خور بیابانک

شهرستان خور و بیابانک یکی از شهرستان‌های استان اصفهان است. مرکز این شهرستان شهر خور می‌باشد. این شهرستان در مرداد ماه ۱۳۸۸ خورشیدی تأسیس شده‌است.

اقامتگاه بومگردی در خور بیابانک

جغرافی دانان نخستین جهان اسلام چون ابن خردادبه و اسطخری و مقدسی و به دنبال آنها ناصرخسرو از خور و بیابانک با نام سه ده یاد کرده‌اند که عبارتند از: بیاذق (بیاذه)، جرمق (گرمه) و ارابه (ایراج). به گفته اینان روستاهای مزبور بر سر راه اصفهان به نیشابور قرار گرفته بودند.[۱]

در دوره قاجاریه خور و بیابانک را قرای سبعه می‌گفتند و بنا به نوشته اعتمادالسلطنه در مرآت البلدان این قراء عبارت بودند از: خور، جندق، فرخی، مهرجان، بیاضه، ایراج و گرمه.

از نوشته‌های مورخین و جغرافیدانان چنین بر می‌آید که منطقه خور و بیابانک به تناوب جزیی از استان یزد، خراسان، قومس (سمنان) به شمار می‌رفته‌است. در قرن چهارم و پنجم هجری از توابع خراسان و یزد و در دوران صفویه و قاجاریه از توابع یزد و سمنان بوده‌است. اسناد راهگشا در این مورد، سفرنامه ناصر خسرو، نزهه القلوب حمدالله مستوفی قزوینی، احسن التقاسیم مقدسی، المسالک و الممالک استخری، معجم البلدان یاقوت حموی، صوره الارض ابن حوقل و… می‌باشد.

در منطقه خور و بیابانک ۱۲۶ آبادی بزرگ و کوچک وجود دارد. روستاهای بخش خور از نوع متراکمند و خانه‌ها در مظهر قنات چشمه یا در راستای جوی آب پیش رفته‌اند. چنان‌که در شهر خور بافت قدیمی بر روی کانال قنات دهزیر بنا گشته‌است. مواد و مصالح خانه‌های روستایی از گِل و خشت و سقف خانه‌ها، گنبدی یا تخت با اندود کاهگل است. در دوران معاصر خانه‌ها به سبک و سیاق شهرهای بزرگ ساخته می‌شود.

روستای اردیب مقر فرمانروایی منطقه بوده و دارای آثار و اماکن قدیمی من جمله خانه‌های قدیمی دیوانخانه اسماعیل خان عرب عامری، خانه خلوت سهام السلطنه، خانه محمدرضابیک زفرقندی، خانه محمدابراهیم بیک زفرقندی و… می‌باشد.

در تپه‌های باستانی روستای ایراج که در سالهای اخیر مورد اکتشاف قرار گرفته است اشیایی با قدمت ۴۵۰۰ سال تا ۵۰۰۰ سال بدست آمده و این تپه‌ها به ثبت میراث فرهنگی استان اصفهان رسیده است.

همچنین قبرستان گبرهای ایراج، دخمه ایراج و، قلعه‌های بیاضه، گرمه و ایراج، همچنین قبرستان کشته‌های گرمه و آثار دیگر نشان دهنده قدمت شهرستان خورو بیابانک می‌باشد.

شهرستان خور و بیابانک
اطلاعات کلی
کشورایران
استاناصفهان
مرکز خور
سال شهرستان شدن ۱۳۸۸
مردم
جمعیت۱۷٬۷۹۳ (۱۳۹۰)
شهرها
خور و جندق، فرخی
تعداد بخش‌ها
خور و بیابانک
  • Posted by : admin
  • مارس 18, 2019

آخرین دیدگاه‌ها